Podróbki zabawek Pokemon. Jak ich unikać? Jakie są zagrożenia? Gdzie kupić legalnie? Poradnik!

Na światowym rynku istnieją podróbki wszystkiego co da się wyprodukować. Sam pokazywałem wam już jak odróżnić podrobione karty Pokemon od oryginalnych oraz podrobione karty Pokemon GX.

Podrobione karty Pokemon psują rynek i zabawę dzieciakom. Natomiast podrobione zabawki Pokemon, potrafią być również zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka! Przeczytaj poradnik dlaczego warto wybrać oryginalne produkty z Pokemonami i jakie wymagania muszą spełniać! No i oczywiście gdzie je kupić, a gdzie ich unikać!

Regulacje prawne

Moim zdaniem karty Pokemon to też zabawki. No ale niektórzy traktują je jako produkty specjalistyczne lub kolekcjonerskie. Dla mnie produkt, którym dziecko może się bawić, lub grać z innymi (a przecież karty Pokemon do tego służą) – jest zabawką.

Natomiast już bez żadnych problemów stwierdzimy, że maskotki, czy figurki są zabawkami i tyczy się to również Pokemonów. Warto mieć więc na uwadze co w takim przypadku mówi prawo:

Podstawowym aktem prawnym na dzień pisania artykułu jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek, w którym interesuje nas (oprócz innych ważnych paragrafów) Rozdział 2, a dokładniej § 5.

1. Zabawki, a także zawarte w nich substancje chemiczne nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci lub osób trzecich podczas przewidywanego okresu ich użytkowania, zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, z uwzględnieniem zachowania się dzieci.

Dz.U.2019.1816

Przed wprowadzeniem zabawek na rynek przeprowadza się skomplikowaną „ocenę zgodności”, która bada zagrożenia fizyczne, chemiczne, mechaniczne, elektryczne, palności, higieny i radioaktywności. Wszystko dlatego, żeby gadający Pikachu i Charmander nie poraził nas prądem, albo nie był wypełniony gwoździami zamiast miękkim puchem.

Wprowadzając licencjonowane zabawki na rynek – producent musi spełniać wymagania nie tylko naszego kraju, ale także całej Unii Europejskiej i wszystkich krajów wchodzących w jej skład. Dodatkowo producenci pilnują, by spełniały wymagania USA oraz Japonii – dwóch bardzo ważnych światowych rynków zabawek, a wiadomo, że i tam prawo wymaga przeprowadzania analiz i oceny czy produkt jest bezpieczny dla dzieci. Dlatego też oryginalne zabawki są zdecydowanie droższe od podróbek. Nikt nie testuje podróbek pod względem wymagań prawnych! Oryginały są testowane w różnych krajach tak, by spełniły jak najszersze wymagania i trafiły do jak największej liczby klientów.

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze

Co oznacza, że podróbki mają nie tylko gorszą jakość od oryginału (pokażę i udowodnię to później), ale mogą być także niebezpieczne! Materiały maskotek mogą zawierać niebezpieczne mikrocząsteczki które mogą uszkadzać płuca…. farby figurek mogą podrażniać skórę, lub emitować niebezpieczne ftalany, które mogą doprowadzić do zmian nowotworowych! Wypełnienie maskotek może być zanieczyszczone produktami chemicznymi, które sprawią, że po zabawie możemy się zatruć! Figurki mogą posiadać ostre, nie spiłowane krawędzie, które skaleczą rączki twojego dziecka!

I to nie są wymyślone przeze mnie „potencjalne” wypadki. Wielokrotnie można znaleźć w internecie informacje o podróbkach, które były dodatkowo niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Wystarczy poszukać w Google, ja celowo nie będę tu pokazywał przykładów, żeby nie być oskarżonym o czepianie się jakiejś konkretnej firmy, czy zabawki.

Czy na pewno chcecie, by wasze pociechy (lub wy sami) narazili się na niebezpieczeństwa tylko dlatego, że chcecie zaoszczędzić na produkcie?

Producenci zabawek (nie tylko Pokemon) dbają o to, by ich produkty przechodziły szereg testów bezpieczeństwa. Takie testy wyglądają strasznie. Zabawki poddawane są rygorystycznym wymaganiom – są ściskane, rzucane, a także celowo niszczone, by sprawdzić, czy nie zawierają niebezpiecznych substancji, które mogłyby się przedostać do naszego ciała. To wszystko dzieje się w laboratorium i wykonują to naukowcy:

Nie wygląda to przyjemnie prawda? Ale gdyby nie to – wszystkie zabawki mogłyby być potencjalnie niebezpieczne. Pęknięcie jakiejś figurki mogłoby skaleczyć dziecko. Wiadomo, że zabawki mogą być rzucane, albo przypadkowo zrzucane. Lepiej gdy są przetestowane i otrzymują specjalne certyfikaty i oznaczenia bezpieczeństwa. W Europie jest to oznakowanie „CE”, ale trzeba na nie uważać, bo może zostać łatwo podrobione:

szukajcie oznaczeń CE w którym odstęp między literkami C i E jest duży! Znak po prawej to „china export” – podróbka z Chin!

Ogólnie polscy producenci zabawek tworzą „deklarację zgodności” dla każdej z zabawek. Jest to taki dokument, który potwierdza z jakimi wymaganiami prawnymi zgodna jest każda wyprodukowana przez nich zabawka i na jakie parametry została przetestowana by potwierdzić jej bezpieczeństwo. Sklepy i dystrybutorzy otrzymują później takie deklaracje razem z zabawkami i są pewne, że produkt który sprzedają przeszedł wszystkie wymagane normy (może to być sprawdzane podczas różnych urzędowych kontroli).

Podstawowe rzeczy – co sprawdzić?

Możecie więc zadać pierwsze podstawowe pytanie. Jak sprawdzić, czy dana zabawka jest oryginalna? Czy spełnia wszystkie normy?

Niestety w Polsce sklep nie ma obowiązku przedstawiać deklaracji zgodności każdemu klientowi. Dlatego sprawa jest dla nas – klientów trochę trudniejsza i wszystko zależy od tego co umieścił producent.

A producent zapewne jeśli produkuje produkt legalny i oryginalny – będzie się tym chwalił. Informacje o wszystkich bezpieczeństwach będą zawarte albo na opakowaniu zabawki, albo w dołączonej do niej instrukcji.

Miejcie na uwadze, że zgodnie z Polskim prawem – zabawka, którą można kupić w polskim sklepie musi mieć obowiązkowo instrukcję w języku polskim.

Klienci nie zawsze wiedzą jakich informacji szukać. Dla uproszczenia powstało kilka symboli i skrótów, które mają pomóc kupującym w sprawdzeniu czy mają do czynienia z produktem bezpiecznym, sprawdzonym i oryginalnym.

Warto jest więc zwrócić uwagę czy na opakowaniu, ulotce, metce, czy dołączonej instrukcji są informacje o:

  • Zgodności zabawki z normą EN71 – to norma oceniająca bezpieczeństwo produkowanych zabawek. Norma jest o tyle ważna, że każda zabawka wprowadzona na rynek Unii Europejskiej musi spełniać wymogi dyrektywy zabawkowej, czyli 2009/48/WE. Bez tego zabawka nie może trafić do sprzedaży!
  • Oznakowaniu CE – pokazuję wyżej jak wygląda. Bez tego oznakowania zabawka nie może trafić do sprzedaży na terenie UE!
  • Pełny adres i dane osoby wprowadzającej zabawkę na rynek UE (jeśli jest tylko wprowadzającym, czyli „dystrybutorem” zabawki którą wyprodukowano poza Unią Europejską) lub dane producenta jeśli zabawkę wyprodukowano w Unii
  • Informację o kraju produkcji (najczęściej będziemy widzieć „Made in China”)
  • Ostrzeżenia o minimalnym wieku dziecka, dla którego zabawka będzie bezpieczna
Zobaczcie jak dużo informacji o produkcie znajduje się na opakowaniu. Oprócz tego – łatwo zauważyć wymienione przeze mnie wcześniej symbole. Myślicie, że podrobione zabawki są tak oznakowane? A w życiu!

Jeśli pojawiają się takie informację – możemy być spokojni – zabawka jest legalna, a już na pewno bezpieczna, bo przetestowana ze względu na aktualne wymogi prawne.

Nielegalne? Podrobione? Czyli jakie?

Chciałbym teraz nauczyć was odróżniać legalne zabawki, od tych nielegalnych, podrobionych. Zwróćcie więc uwagę na:

Kraj wysyłki

Jeśli kupujecie na serwisach aukcyjnych lub stronach sprzedażowych – sprawdźcie kraj wysyłki. Na Allegro ostatnio bardzo dużo produktów pojawia się z Chin i taki też podany jest kraj wysyłki. Na produkt czeka się ponad 21 dni. Na pewno nie jest to produkt oryginalny, legalny, czy bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka

Opakowania i metki

Wszystkie maskotki muszą mieć wszyte metki, których nie da się łatwo rozerwać (muszą być ucięte, a to widać). Jeśli nie ma metki, lub opakowania – może to sugerować, że produkt jest nielegalny, albo co najgorsze – niebezpieczny. Wszystkie oryginalne maskotki z Pokemonami mają wszytą dużą metkę z wyraźnym logo „Pokemon”. Maskotki z firmy Jazwares mają dodatkowo opakowania kartonowe w których dorzucane są dodatkowe informacje. Uważajcie na dziwne zawieszki przypięte do maskotek – to mogą być podróbki!

Gdyby ktoś był ciekawy – tak wygląda dupa Eevee 🙂

Wygląd produktu

Jeśli nie wiecie jak wyglądają Pokemony – wpiszcie w Google – znajduje tam się mnóstwo grafik oryginalnego wyglądu Pokemonów. Warto porównać wygląd produktu z opisem produktu. Może się okazać, że to wcale nie są Pokemony.

Figurki Pokemon

Na rynku istnieje ogromna liczba figurek Pokemon, ale podrabiane są najczęściej te najmniejsze, które mają mniej niż 10 cm. Warto poprosić o zdjęcie produktu i ocenić czy pasuje wygląd w stosunku do prawdziwych Pokemonów. Z reguły małe, podrobione figurki Pokemon mają brzydko namalowane buźki, oraz źle nałożone kolory. Łatwo jest zauważyć, że coś z tą figurką jest nie tak – jest karykaturalna. Dodatkowo figurki Pokemon mają na stopach, brzuszkach, głowach lub dupkach napisane ©Pokemon (i rok). Podróbki tego nie mają.

Klocki LEGO Pokemon

Nie istnieje zestaw LEGO Pokemon. Obie firmy nie podjęły jeszcze współpracy chociaż były takie próby, lecz oryginalnego, oficjalnego zestawu POKEMON LEGO nie znajdziecie na rynku. Nie wszystkie klocki są jednak podrobione. Firma Nanobock stworzyła zestawy klocków z Pokemonami i te są legalne.

Gdzie kupić oryginalne zabawki Pokemon?

Oryginalne zabawki Pokemon możecie kupić w wielu miejscach, w tym na Allegro, jednak tam trzeba się przekopywać przez tonę podróbek, które coraz mocniej zalewają ten serwis (a oni sami nic z tym nie robią). Z mojej strony mogę więc polecić następujące sklepy:

A tu zobaczycie moje recenzje zabawek Pokemon (to jest playlista na YouTube):


Odróżnienie podróbki zabawki Pokemon od oryginału nie jest bardzo trudne. Osobiście odradzam zakup podróbek, ponieważ pamiętajcie, że chodzi tu o bezpieczeństwo Wasze i Waszych dzieci! Co z tego, że produkty są kilka złotych tańsze, skoro można okupić to tym co jest bezcenne – waszym zdrowiem i bezpieczeństwem!

Jeśli potrzebujecie więcej informacji o podróbkach, albo chcecie sprawdzić legalność produktu – napiszcie do mnie tutaj, lub na moim fanpage!

Zapraszam na moje strimy na kanale twitch w których możecie pytać o podróbki zabawek Pokemon!

Z mojej strony polecam jeszcze kilka artykułów napisanych przeze mnie:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *